Jak optycznie powiększyć okno? Czyli by małe przestrzenie wyglądały na większe ...

Powieś zasłony wysoko

Wieszanie zasłon wysoko sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne. Możesz powiesić karnisz blisko sufitu lub użyć szyn sufitowych, które pozwolą stworzyć efekt od podłogi do sufitu. Rozważ posłużenie się długimi zasłonami na całej szerokości pomieszczenia – od ściany do ściany. Takie rozwiązanie nie tylko przyciąga wzrok, ale pozwala stworzyć iluzję wysokości, utrudniając rozszyfrowanie, gdzie zaczyna się i kończy okno.

Wysoko powieszone zasłony poprawiają optykę okna

Użyj lekkich i przewiewnych zasłon

Przepuszczające światło, lekkie ewentualnie z pionowymi paskami zasłony mogą pomóc dodać przestronności do małego wnętrza. Zbyt odważne, kwieciste czy masywne firany mogą przytłoczyć pomieszczenie, tworząc wrażenie ciężkości, mogą sprawić, że będzie ono wyglądać na mniejsze. Z kolei poziome paski poszerzą okno, zamiast przedstawiać iluzję wysokości.

Lekkie i przewiewne zasłony we wnętrzu

Wybierz większe karnisze

Karnisze występują w wariantach o różnych średnicach rur, każda z nich może znaleźć zastosowanie w zależności od stawianych wymagań. Długie karnisze z ozdobną końcówką mogą pomóc stworzyć iluzję przestronności. Warto zwrócić uwagę na fakt, że przy dużych rozpiętościach konieczne jest zastosowanie wspornika pośrodku karnisza, co uniemożliwia przesuw firan na jego całej szerokości. Płynny przesuw do jego wspierającego wspornika jest zawsze możliwy. Z kolei maksymalne zsunięcie zasłon do jego końców pozwala nie tylko na udekorowanie okna, ale także wszelkich mebli znajdujących się w jego pobliżu co sprawia, że okno wygląda na większe i w tej opcji wpuszcza więcej światła do wnętrza, co również ma wpływ na jego postrzeganie.

Użyj gzymsów dekoracyjnych

Osłony okna występują w wielu wariantach, ciekawym rozwiązaniem są osłony karniszy z halogenami. Z kolei gzymsy z ledami wyróżniają się płaskim kształtem, a zastosowanie paska led w tylnej części doświetli ścianę, zapewniając bardziej subtelny i minimalistyczny wygląd.

Użyj szyn sufitowych dla wąskich przestrzeni

Kiedy potrzebujemy zawiesić zasłony czy firany, ale ogranicza nas powierzchnia montażowa, dobrym rozwiązaniem są szyny sufitowe. Są niewielkich rozmiarów, nie potrzebują wsporników, montowane do sufitu doskonale wpasowują się w niemal każdą przestrzeń. Często są ukryte za maskownicą a w wielu przypadkach rolę osłony z dodatkowym oświetleniem halogenowym pełnią sufity podwieszane z pozostawioną szczeliną między krawędzią sufitu a ścianą. W przypadku cięższych zasłon idealne będą szyny sufitowe aluminiowe ponieważ charakteryzują się większym udźwigiem przy zachowaniu minimalistycznych kształtów. Przykładowo w szczelinie 10 cm, możemy zainstalować listwę o szerokości 4 cm, taka szyna sufitowa 2-torowa umożliwi płynny przesuw na całej jej długości zarówno firany, jak i zasłony zainstalowanych na każdym z jej torów. To doskonały i zarazem praktyczny przykład zastosowania szyn sufitowych o niewielkich rozmiarach.

Szyny sufitowe instalowane w wąskiej przestrzeni

Zawieś lustra

Lustra są często wykorzystywane do optycznego powiększenia pomieszczenia, dla lepszego efektu można je zawiesić wyżej niż zwykle. Instalując większe lustra naprzeciw lub pod odpowiednim kątem do okna uzyskasz efekt odbicia światła. Oczywiście będzie to zależeć od pory dnia oraz nasłonecznienia, niemniej jednak dzięki temu zabiegowi będziesz mógł stworzyć bardziej ekspansywną przestrzeń.

Porzuć ciemne kolory

Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, jednak by optycznie powiększyć okno czy też samo pomieszczenie lepiej użyć jasnych i stonowanych kolorów, które świetnie komponują się z lekkimi tkaninami. Zmaksymalizuj dostęp naturalnego światła, ciemne zasłony czy rolety mogą blokować lub pochłaniać światło. Może to sprawić, że okno będzie wyglądać na jeszcze mniejsze. Wybierz przezroczyste lub jasne zasłony, aby wpuścić światło.

Wybierz meble o niskim profilu

Niskoprofilowe meble, pozwolą na uzyskanie wrażenia pomieszczenia bardziej przestronnego i otwartego. Ponadto zajmują mniej miejsca, przez co zwiększa się odległość między górną częścią mebla a sufitem.

Niskoprofilowe meble

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień