Jaką listwę przypodłogową wybrać?

Listwa przypodłogowa to niezbędny element każdego wnętrza. Jej głównym zadaniem jest ochrona szczelin dylatacyjnych między podłogą, a ścianą oraz ochrona dolnej części ściany przed zabrudzeniem i uszkodzeniami. Pod listwą ukryjemy również nieestetycznie wyglądające kable. Przy wyborze bierzemy więc pod uwagę głównie właściwości techniczne, ale nie mniej ważnym czynnikiem są walory estetyczne oraz cena. Jak to wszystko sprawdzić, przeanalizować oraz na co ostatecznie się zdecydować? Poniżej kilka wskazówek, które na pewno ułatwią wybór najlepszej listwy przypodłogowej do Twojego wnętrza.

Listwy przypodłogowe jaki materiał

Najpopularniejsze materiały, z których wykonywane są listwy przypodłogowe to drewno, MDF, polistyren, PVC, oraz metal. Jeśli chcesz dopasować listwę do podłogi drewnianej najlepiej sprawdzi się listwa drewniana albo listwa MDF. Wybór uzależniony będzie od tego, jaki efekt wizualny chcemy osiągnąć. Listwę drewnianą możemy dopasować tak, żeby jej odcień był maksymalnie zbliżony do tego na podłodze. Ale również listwa MDF może to umożliwić, jeśli będzie pokryta odpowiednią okleiną lub fornirem, tak, jak na przykład tutaj:

Listwa MDF będzie również dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy poeksperymentować z kolorem i dopasować go bardziej do koloru ściany. Jednokolorowa listwa przypodłogowa wygląda estetycznie oraz stanowi ładnie komponującą się całość z estetyką wnętrza. Przy wyborze koloru ogranicza nas tylko wyobraźnia, ponieważ nawet jeśli nie znajdziemy gotowej płyty, zawsze można ją przemalować (na dowolny kolor z palety RAL lub NCS). Jednak najczęstszym wyborem zazwyczaj jest klasyka, czyli:

  • Biel
  • Czerń
  • Odcienie szarości

Jeśli zastanawiasz się nad dopasowaniem listwy do podłogi, np z paneli winylowych lub laminowanej warto również zwrócić uwagę na montaż listwy PVC. Jest tańsza, ale również wygląda bardzo dobrze, a dodatkowo doskonale przylega do nie do końca równych powierzchni.

Najbardziej sprężyste, a przez to zapewniające duży wybór kształtów z różnymi krzywiznami, są natomiast listwy poliuretanowe. Na pewno będą miały inny, ciekawy wygląd, a dodatkowo również można je bez problemu przemalować na dowolny kolor.

Kolorystyka

Trochę już wspomnieliśmy na ten temat w poprzednim akapicie. Tutaj pierwszym krokiem jest decyzja, czy chcesz dopasować listę do podłogi, do ściany, czy może poeksperymentować z innym rozwiązaniem. Przy wyborze bierzemy pod uwagę głównie wygląd.

Podłoga i listwy w tym samym kolorze efektowniej komponują się we wnętrzu w stylu klasycznym. Sprawdzą się również w pomieszczeniach o mniejszej powierzchni, ponieważ wizualnie powiększają przestrzeń. Połączenie koloru listwy i podłogi do niedawna było najczęstszym wyborem, więc można stwierdzić, że to najbezpieczniejszy wybór.

Listwy dopasowane do ściany w tym samym kolorze, to rozwiązanie nadające wnętrzu bardziej nowoczesny charakter. Nie rzucają się również w oczy. Są raczej subtelnym uzupełnieniem całości. Polecane są do niższych pomieszczeń, ponieważ nie skracają ich optycznie.

Trzecią opcją jest dopasowanie koloru listwy do stolarki wewnętrznej, czyli np., mebli lub ram okiennych oraz drzwiowych. Tutaj też pozostajemy w klasycznym klimacie, ale jednak nieco oryginalniejszym i nadającym wnętrzu inny charakter.

Nowym i nie wybieranym często rozwiązaniem są listwy kontrastujące z wnętrzem. Tutaj wybór jest trudniejszy i dobrze poradzić się eksperta żeby efekt wyglądał dobrze.

Wymiary listew przypodłogowych

Wysokość listwy przypodłogowej uzależniona jest głównie od wysokości pomieszczenia. Powinna być dopasowana proporcjonalnie – przykładowo:

  • wysokość pomieszczenia 240 cm – wysokość listwy 3-5 cm
  • wysokość pomieszczenia 270 cm – wysokość listwy 6-7 cm
  • wysokość pomieszczenia 300 cm – wysokość listwy 8-11 cm.

Główną zasadą jest to, że im pomieszczenie jest wyższe, tym lepiej będzie wyglądać wyższa listwa.

Na rynku dostępne rozmiary zaczynają się od ok. 3 cm do 15 cm. Te wyższe zazwyczaj mogą być frezowane w bogatszy sposób, a niższe są prostsze. Ale oczywiście nie jest to regułą.

Przy wyborze wysokości listwy pod uwagę należy wziąć również kolor podłogi:

  • wysokie listwy na ciemnej podłodze mogą optycznie pomniejszyć pomieszczenie
  • przy jasnej podłodze można zdecydować się na wyższe, ponieważ nie powinny zaburzyć proporcji.

Zawsze przy wyborze listew przypodłogowych należy pamiętać, że w jednym pomieszczeniu nie mieszamy kilku rodzajów. Łączenie różnych zdecydowanie nie wygląda dobrze.

Korzystając z tych wskazówek na pewno dobierzesz produkt odpowiedni do wnętrza.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień