Maskowanie pęknięć na ścianie

Niedoskonałości na ścianach czy sufitach, widoczne rysy na łączeniach ściany i sufitu, pęknięcia, które zdarzają się często w nowo wybudowanych budynkach, z pewnością nie wyglądają estetycznie i psują ogólny wygląd wnętrza. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów, jak można je zamaskować lub naprawić. Samych pęknięć nie należy lekceważyć i warto zasięgnąć rady fachowców, którzy dokonają ich oceny.

Szpachlowanie ubytków

Najbardziej znana forma walki z ubytkami i bardzo skuteczna. Ma praktyczne zastosowanie do małych pęknięć, a całą operację można wykonać przy użyciu gotowych mas szpachlowych.

  • oczyść podłoże na którym będą wykonywane prace remontowe. Usuń odstające/luźne elementy w okół pęknięcia, następnie usuń kurz i mniejsze elementy przy pomocy szczotki lub odkurzacza.
  • zagruntuj oczyszczoną powierzchnię,
  • użyj taśmy spoinowej by zabezpieczyć newralgiczny obszar przed dalszymi pęknięciami
  • zaszpachluj pęknięcia przy użyciu masy szpachlowej, nałóź tyle warstw masy ile to będzie konieczne
  • po wyschnięciu masy szpachlowej wyrównaj powierzchnię,
  • tak przygotowany obszar nadaje się do pomalowania lub jest bazą do dalszych prac wykończeniowych.

Maskowanie niedoskonałości u styku sufitu i ściany - czyli jak wykorzystać gzymsy sufitowe

Sufity podwieszane wyposażone w oświetlenie pomogą ukryć różnego rodzaju krzywizny sufitu oraz pęknięcia powstałe w miejscach łączenia ściany i sufitu. W tej kategorii rozwiązań dostępne są różne formy, jak np. sufity wykonane z płyt kartonowo gipsowych czy lżejsze i łatwiejsze w montażu sufity halogenowe XPS, które montowane są na klei do sztukaterii.

Sufit podwieszany ukrycie łączeń sufitu i ściany

Gzymsy ścienne

Listwy gzymsowe pomogą ukryć pęknięcia, do dyspozycji mamy wiele wzorów i rozmiarów, które na dodatek mogą być wykonane z różnego rodzaju materiału. Gzymsy montuje się na klej do sztukaterii i zwykle są już przystosowane do malowania. Od indywidualnych preferencji zależy, jaki wybrać wzór, dodatkowo by stworzyć niepowtarzalny nastrój, mogą być użyte gzymsy oświetleniowe LED, to ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu nie tylko zamaskujemy ubytki, ale także doświetlimy detale, które dzięki takiemu zabiegowi będą w centrum uwagi.

Gzyms oświetleniowy led

Tapety do malowania

Jeżeli dużą część ściany pokrywają różnego rodzaju niedoskonałości lub sama ściana jest daleka od ideału, jednym z rozwiązań jest położenie okładziny ściennej. Zwykła, cienka tapeta dekoracyjna może nie zdać egzaminu, warto wybrać jej grubą wersję, która nadaje się do malowania. Okładziny występują w wielu opcjach: mogą być gładkie, z teksturą lub ze wzorzystą powierzchnią. Przed położeniem okładziny, pęknięcia i ubytki należy wypełnić masą szpachlową a całość zagruntować. Tapety do malowania przez wzgląd na swoją wagę, wymagają zastosowania silnego i profesjonalnego kleju.

Tapeta na ścianie

Taśma maskująca do rys i pęknięć

Taśma przyklejona w miejscu pęknięcia może pomóc w jego ukryciu, sprawdzi się, przy małych pęknięciach. Sama taśma pozostaje widoczna, prawdopodobnie pozostanie dostrzegalna po malowaniu. Dlatego też na taśmę można położyć masę szpachlową, następnie całość pomalować. Warto rozważyć ten sposób również wtedy, gdy planujemy zakryć całą ścianę tapetą. Taśma pełni jedynie rolę maskującą, nie daje żadnej gwarancji, że rysy nie będą się poszerzać.

tasma-maskujaca-pekniecia.jpgŹródło: Tesa.com

Ubytki przy włącznikach światła

Większe osłony włączników światła mogą zniwelować ten problem. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale na rynku dostępnych jest wiele rozmiarów osłon. Gdy przy włączniku światła pojawiają się ubytki, możemy je zaszpachlować, pomalować lub zastosować większą osłonę, jeżeli efekt poprzednich kroków nie jest zadowalający. Takie rozwiązanie w wielu przypadkach jest chwilową alternatywą, ale może pomóc w ukryciu niedoskonałości.

Skorzystaj z gwarancji

Jeśli kupujesz nowe mieszkanie to prawie pewne, że pojawią się pęknięcia na ścianach. Naprawa ścian przez dewelopera zwykle wiąże się z większą operacją, dlatego warto wstrzymać się z pojedynczymi przypadkami i zgłosić całość przed upływem gwarancji. Dzięki temu remont będzie przeprowadzony raz, a po takim zabiegu z pewnością ściany będą wymagać malowania.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień