Pozycja taśmy LED na gzymsie oświetleniowym, suficie podwieszanym

Pozycja pasków LED na listwach i gzymsach oświetleniowych

Gzymsy LED mają różne kształty i rozmiary, jedne wyposażone są w rowki inne posiadają specjalne wgłębienia lub wycięcia w których możemy zainstalować paski Led. Zasady umieszczania oświetlenia Led dotyczą wszystkich typów listew oświetleniowych.

W przypadku gzymsów ściennych możesz wybrać w jakiej odległości od sufitu będą one zamontowane. Przed montażem przymierz gzyms z paskiem led do ściany w różnych odległościach od sufitu by sprawdzić która opcja będzie dla Ciebie najlepsza. Jeżeli zależy nam na maksymalnym doświetleniu ściany umieść taśmę LED jak najdalej od tylnej ściany gzymsu, w ten sposób światło led będzie padać na ścianę a nie rozproszy się po pomieszczeniu. Wszystko zależy oczywiście od efektu który chcemy uzyskać.

Jak zainstalować taśmy LED na sufitach podwieszanych

Sufity podwieszane oprócz możliwości instalacji świateł halogenowych są dostępne w opcji z rynienkami umożliwiającymi montaż oświetlenia LED. W zależności od upodobań możemy wybrać sufit podwieszany led z rynienką jednostronną lub obustronną. Mogą one być montowane w dowolnej części sufitu tworząc wyspę, opaskę dekoracyjną po jego obrysie lub wykreować oświetloną szczelinę przy krawędzi ściany.

Sufity podwieszane Led umożliwiają wypozycjonowanie taśmy LED w następujących konfiguracjach:

Taśmę Led montujemy za krawędzią rynny, pozwoli to na zamaskowanie paska. Krawędź rynny powinna być wyższa od samej taśmy, możemy przyjąć minimum 1,5 cm jako bezpieczną wysokość krawędzi rynny.

W przypadku sufitów podwieszanych z głęboką rynienką lepiej jest umieścić taśmę LED tuż przy jej krawędzi. Listwa zostanie przez nią przysłonięta a światło zostanie rozproszone na tylnej ściance rynienki minimalizując widoczne kropki światła z punktów Led.

Poniżej prezentujemy kilka propozycji:

Jak zainstalować taśmy LED w listwach przypodłogowych

Listwy przypodłogowe LED posiadają już specjalną powierzchnię na instalację taśmy LED. Mogą to być listwy ze skośną wnęką, z ciągłym rowkiem biegnącym w lini prostej po całej długości listwy czy z wgłębieniem u dołu listwy przeznaczonym na taśmę Led.

Wskazówki które mogą być pomocne:

  • zwróć uwagę na powierzchnię podłogi, światło led będzie inaczej reagować w przypadku drewna a inaczej płytek z wysokim połyskiem w przypadku których zamiast uzyskać rozmyty efekt świetlny mogą być widoczne punkty światła,
  • wykonaj próbę przed montażem pasków LED by wyeliminować sytuację instalacji uszkodzonej taśmy,
  • jeżeli listwa przypodłogowa ma formę która pozwala na instalację taśmy w kilku wariantach, wypróbuj je przymierzając pasek Led w różnych pozycjach by sprawdzić jaką kompozycję tworzy oświetlone podłoże. Wykonaj próbę w różnych warunkach oświetleniowych.
  • jeżeli nie opisano inaczej cena listew nie zawiera taśmy Led, profilu aluminiowego czy klosza.
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień