Przewodnik po szynach sufitowych

Myślisz o zakupie szyny sufitowej, ale nie wiesz, którą wybrać. W tym przewodniku przedstawiamy najbardziej popularne szyny sufitowe, ich kluczowe cechy oraz różnice.

Karnisze sufitowe rozwiązują problem przesuwu tkanin na całej ich długości listwy. Idealnie pasują do długich prostych okien, dostępne w wersji PCV lub aluminiowej są lekkie i wytrzymałe. Minimalistyczne kształty i estetyka wykonania sprawia, że szyny znajdują powszechne zastosowanie w dekoracji wnętrz.

Szyny sufitowe 1-torowe / pojedyncze

Szyny te wyposażone są w jeden tor co umożliwia powieszenie tylko pojedynczego materiału. Nic nie stoi na przeszkodzie by zamontować wiele szyn równolegle. Dodatkowo wybrane modele jednotorowych szyn sufitowych dostosowane są do gięcia, sprawdzą się w przypadku wykuszu lub gdy przesuw ma być możliwy pod kątem np. łączenia ścian 90 stopni.

Szyny sufitowe 2-torowe / podwójne

Szyny sufitowe dwutorowe umożliwiają obsługę 2 materiałów oraz pełny przesuw żabek lub agrafek na całej ich długości. Przy wyborze szyny warto zwrócić uwagę na marszczenie firan oraz zasłon i tym samym na odległość między torami.

Cichy przesuw

Ciekawe rozwiązanie które dzięki profilowanej wkładce znajdującej się wewnątrz szyny zapewnia cichy przesuw. Wkładka ponadto służy jako łącznik dla długich odcinków i jest stosowana na zakładkę - dłuższa wkładka zostaje umieszczona w krótszym odcinku szyny. Takie łączenie jest stabilne a przesuw żabek lub agrafek możliwy bez względu na ilość zastosowanych odcinków.

 • Obciążenie: do 10 kg na metr
 • Żabki lub agrafki na ślizg,
 • Kolor: Biały,
 • Mocowanie: bezpośrednio do sufitu.

Wymiary szyny sufitowej 2-torowej cichej

Szyna sufitowa dwutorowa aluminiowa biała i szyna dwutorowa chrom-mat

Klasyczna szyna o minimalistycznym kształcie i nowoczesnym wyglądzie. Łączenie realizowane jest przy użyciu dołączonego do zestawu łącznika, umieszczony wewnątrz szyny jest zupełnie niewidoczny. Płynny przesuw zapewniają, żabki lub agrafki na rolce. Szyna sufitowa dwutorowa obsługuje żabki / agrafki standardowo dostępne w kolorze białym.

 • Obciążenie: do 10 kg na metr
 • Żabki lub agrafki na rolce,
 • Kolor: Biały lub chrom-mat,
 • Mocowanie: uchwyt montażowy dołączony do zestawu.

Wymiary szyny sufitowej 2-torowej

Szyna sufitowa podtynkowa

Aluminiowa szyna sufitowa przeznaczona do montażu podtynkowego w kolorze białym. Złożona z dwóch części:

 • rynienki montowanej bezpośrednio do betonu
 • profilu szyny który umieszczany jest w rynience po zakończeniu prac wykończeniowych
 • Obciążenie: do 6 kg na metr
 • Żabki lub agrafki na rolce.
 • Kolor: Biały,
 • Mocowanie: uchwyt montażowy dołączony do zestawu.

Wymiary szyny sufitowej podtynkowej 2-torowej
Wymiary szyny sufitowej podtynkowej 2-torowej

Wymiary rynienki do szyny sufitowej podtynkowej
Wymiary rynienki do szyny sufitowej podtynkowej

Szyny sufitowe 3-torowe / potrójne

Szyny sufitowe trzytorowe umożliwiają obsługę do 3 materiałów oraz pełny przesuw żabek lub agrafek na całej ich długości. Częstą praktyką jest pozostawienie środkowego toru wolnego tak by zwiększyć odległość między tkaninami. 

Szyna sufitowa trzytorowa aluminiowa biała i Szyna sufitowa trzytorowa chrom-mat

 • Obciążenie: do 10 kg na metr
 • Żabki lub agrafki na rolce,
 • Kolor: Biały lub chrom-mat,
 • Mocowanie: uchwyt montażowy dołączony do zestawu.

Wymiary szyny sufitowej trzytorowej aluminiowej

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szyn sufitowych ?

1. Szyny sufitowe Aluminiowe czy PCV

Szyny sufitowe dostępne są w wersji PCV oraz aluminiowej. Wbrew pozorom szyna wykonana z PCV jest także szyną wytrzymałą, oczywiście aluminiowe szyny sufitowe odznaczają się większą odpornością na obciążenie oraz działanie warunków środowiskowych. Bez względu na wersję, oba rodzaje szyn są zakupem długoterminowym.

2. Liczba torów

W zależności od zapotrzebowania szyny występują w konfiguracji od 1 do 5 torów. Dla standardowych zastosowań wystarczą 2 lub 3 tory. Szyny 4 i 5-torowe są stosowane w przypadku paneli japońskich, oczywiście wszystko zależy od potrzeb i mogą zostać użyte w wariancie z firanami i zasłonami.

3. Odległość między torami

Weź pod uwagę marszczenie zasłon i firan, by podczas przesuwu nie zahaczały o siebie, sprawdź odległość między torami. Jeżeli potrzebujesz większej odległości między firaną a zasłoną, można użyć szyny sufitowej 3-torowej i środkowy bieg pozostawić pusty.

4. Łuk przelotowy a łuk zakończeniowy do szyn PCV

 • Łuk przelotowy ma za zadanie umożliwić połączenie szyn pod kątem oraz swobodny przepływ żabek lub agrafek na łączeniu. Nie zawiera otworu do wdrożenia żabek lub agrafek.
 • Łuk zakończeniowy oprócz funkcji maskującej profil szyny posiada otwór umożliwiający wprowadzenie żabek lub agrafek.

5. Transport i długość odcinka szyny

 • Standardowy transport zapewnia przewóz szyny w 1 odcinku do 240 cm. Długości powyżej są dzielone, zwykle na równe części. Szyny posiadają łącznik do ich połączenia a przesuw żabek/agrafek jest możliwy bez względu na długość szyny.
 • Niestandardowy transport możliwe jest przetransportowanie szyn do 6 metrów w jednym odcinku. Koszty są uzależnione od długości i wahają się od 150 zł do 250 zł za odcinek 6 metrów. Opcja ta nie jest dostępna do wszystkich szyn i przez wzgląd na stosunkowo wysoką kwotę nie jest proponowana w koszyku zakupowym.
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień