Jak montować sztukaterię XPS:
- Klejenie listew - Listwy przykleja się do ściany zagruntowanej lub pomalowanej. Klej wiąże różne powierzchnie, jest przezroczysty, a jego nadmiar daje się usunąć.
- Narzędzia do przycinania listew - Listwy należy przycinać gorącym drutem lub piłą ukosową najlepiej elektryczną. Piły ręczne do drewna lub metalu mogą pozadzierać krawędzie sztukaterii.
- Docinanie listwy - Na odcinkach prostych również należy docinać pod kątem 45 stopni i łączyć ze sobą klejem (na zakładkę), dzięki temu łączenie listw jest estetyczne i niewidoczne. Nigdy nie łącz pod kątem 90 stopni (tak jak przyjeżdżają elementy) ponieważ końcówki nigdy nie są idealnie proste, a łączenie po czasie może ulec popękaniu.
- Stabilizacja listwy - Listwy po przyciśnięciu do ściany można ustabilizować ściskami stolarskimi lub stemplami. Aby sztukateria stanowiła jednolitą całość ze ścianą, miejsca połączeń warto uszczelnić akrylem budowlanym.
- Malowanie listwy - Po wyschnięciu akrylu zarówno ścianę jak i sztukaterię ze styropianu lub polistyrenu xps, można malować farbami do ścian - emulsyjnymi czy lateksowymi. Nie wolno jednak stosować farb na bazie rozpuszczalników - olejnych, ftalowych itp.
- Zapobieganie przebijaniu światła - Listwy oświetleniowe należy od środka wyłożyć taśmą aluminiową, dzięki czemu światło będzie się lepiej rozpraszać, a dodatkowo światło nie będzie się przebijać przez gzyms.
Montaż gzymsów halogenowych/ sufitów podwieszanych XPS - zasady.
- Przed przystąpieniem do montażu musisz oczywiście przygotować instalację elektryczną. Czyli wyprowadzić zasilanie oraz tak wymierzyć kable, aby przewidzieć miejsca w których chcesz mieć umieszczone oświetlenie punktowe.
- Kolejny krok to zrobienie otworów na halogeny, w punktach, które wcześniej wymierzyłeś (rób to przed przyklejaniem gzymsu do sufitu).
- Następnie nanieś klej na gzyms, wsuń kable do środka i przyklej gzyms do sufitu.
- Żeby gzyms idealnie przylegał do sufitu rekomendujemy stosowanie podpory teleskopowej w kilku miejscach, tak, żeby gzyms przylegał idealnie do sufitu. Jeśli przytrzymasz za krótko, albo dociśniesz tylko w dwóch pkt. gzyms pod wpływem grawitacji, może odstawać, a takiego efektu nie chcesz uzyskać. (Dzięki temu, że gzymsy są elastyczne, nawet na krzywych sufitach jesteś w stanie je przykleić).
- Czynność powtórz do momentu kiedy przykleisz wszystkie elementy. (Zakręty wykonujesz poprzez docinanie gzymsu pod kątem).
- Po zamontowaniu łączenia wyrównaj akrylem, przetrzyj drobnym papierem ściernym, a na końcu pomaluj.
- Mając już gzymsy przyklejone do sufitu możesz zacząć montować halogeny