Karnisze metalowe: Pojedyncze, Podwójne

Stylowe i funkcjonalne karnisze stanowią świetne wykończenie dla wystroju wnętrz. Mogą pełnić funkcję nierzucającego się w oczy dodatku lub wręcz przeciwnie grać pierwszoplanową rolę. Jest kilka czynników, które wpływają na wybór odpowiedniego karnisza: kolor, jego rozmiar i oczywiście zakończenie. Ponadto istotne jest, czy ma to być karnisz pojedynczy, czy podwójny. Poniżej przedstawiamy kilka założeń w formie kroków, które mogą być pomocne przy wyborze karniszy

Jaki kolor karnisza wybrać ?

Wybór odpowiedniego koloru karnisza metalowego będzie zależeć od wyglądu i stylu pomieszczenia oraz akcesoriów, które się w nim znajdują. Spójrz na kolor ścian, wyróżniające się krzesło, komodę lub meble we swoim wnętrzu.

Przedstawiamy kilka rad w zakresie doboru koloru karnisza:

  • złote odcienie: świetnie komponują się z karniszami w kolorze Antyczny Mosiądz,
  • kolor uniwersalny: możesz wybrać karnisze w kolorze Chrom-mat. Jest to ponadczasowa i klasyczna opcja,
  • metalowe elementy i szare akcenty: wybierz karnisze metalowe w kolorze Efektu Stali, aby dopasować je do pozostałych przedmiotów,
  • dla przestrzeni z materiałami wykończeniowymi takimi jak drewno, szkło czy metal: sprawdzą się karnisze w kolorze Onyx

Wybierz kolor dostosowany do własnych preferencji oraz swojego stylu!

Jaką grubość profilu rury karnisza metalowego wybrać ?

W zależności od potrzeb dostępne są różne grubości rur: 16 mm, 19 mm, 25 czy 28 mm, w konfiguracji karnisze pojedyncze lub podwójne. Rozmiar karnisza dopasuj do wnętrza, tego co w nim się znajduje oraz długości samej rury. Salon wyposażony w masywne meble powinien być zwieńczony solidnym karniszem. W przypadku zasłon cięższych polecamy metalowe karnisze o średnicy co najmniej 19 mm - w większości przypadków przy cięższych zasłonach instalowane są długie rury. Karnisz o grubości 16 mm jest produktem wytrzymałym, świetnie radzi sobie z różnymi wagami zasłon jednak w przypadku rozwiązań dłuższych niż 2 m polecamy rozważyć co najmniej średnicę fi 19. Gdy chcemy, by karnisz nie znikł w dużych powierzchniach wśród innych akcesoriów fi 25 mm.

Jakie zakończenie karnisza wybrać ?

Cóż... To kwestia gustu, podajemy jednak kilka podpowiedzi w odniesieniu do stylów:

  • styl nowoczesny: proste i geometryczne kształty,
  • styl prowansalski: niewielkie rozmiary i delikatne zdobienia,
  • styl skandynawski: minimalistyczny kształt końcówek np. końcówka zaślepka,
  • styl klasyczny: ponadczasowe rozwiązania przykładowo zakończenia w kształcie kuli,
  • styl glamour: szklane lub kryształowe zwieńczenia, aby uzyskać luksusowy styl.

Z praktycznego punktu widzenia należy wziąć pod uwagę fakt, że końcówki różnią się długością, więc w różnym stopniu przedłużają karnisz. Są to jednak centymetry i w przypadku dostosowania długości karnisza metalowego istnieje możliwość docięcia rury.

Karnisze pojedyncze - zalety

Karnisze pojedyncze to klasyczne rozwiązanie, gdy chcemy mieć tylko firanki. Pojedynczy karnisz jest łatwy w montażu bez względu na styl, w jakim jest utrzymane pomieszczenie. To dobry pomysł na wnętrza, w których okna są zwrócone np. na północ lub wschód, w związku z czym w ciągu dnia jest w nich mało światła dziennego. Nie ma więc powodu, aby montować karnisze podwójne, na których będziemy wieszać zasłony. Karnisze pojedyncze ponadto będą odpowiednie w pomieszczeniach, w których okno jest na tyle szerokie, że zajmuje większość ściany. Wieszanie w takich miejscach zasłon sprawi, że wnętrze będzie ciągle w półmroku, co może negatywnie wpłynąć na samopoczucie osób, które w nich przebywają. Poza tym karnisze pojedyncze są dobrym wyjściem, gdy mamy już zamontowane rolety zewnętrze lub wewnętrzne i nie mamy potrzeby dodatkowego zaciemniania lub zdobienia pomieszczenia.

Co ważne, nie musimy od razu podejmować decyzji. Jeśli chcemy zostawić sobie możliwość zainstalowania podwójnych karniszy w przyszłości, możemy zamontować podwójny wspornik, który będzie tymczasowo służył dla karnisza pojedynczego. Rurę montujemy wówczas na zewnętrznym uchwycie, dzięki czemu dodatkowy uchwyt nie będzie widoczny. Unikniemy dzięki temu dodatkowych prac w ramach wymiany wsporników, gdy jednak zdecydujemy się na karnisze podwójne i wieszanie zasłon.

Jak wybrać karnisze do salonu ?

Salon to centralna część każdego domu lub mieszkania. Tu odpoczywamy i spędzamy mnóstwo czasu - w tym również w towarzystwie gości i najbliższej rodziny. Karnisze ścienne w wypadku tego pomieszczenia dzięki zasłonom zapewniają prywatność oraz mogą odcinać światło słoneczne w chwili, gdy potrzebujemy się zrelaksować. Jako że salon jest reprezentacyjnym miejscem, powinien wyglądać odpowiednio gościnnie i stylowo. Jakie karnisze ścienne wybrać w takim razie? Uniwersalnym rozwiązaniem będą karnisze do salonu chromowane, które szczególnie pasują do jasnych pomieszczeń, gdzie nie chcemy dodatkowo ozdabiać okolic wnęki okiennej lub stawiamy na nowoczesne wykończenia. W ManufakturzeRzeczy znajdują się karnisze do firan chromowane matowe oraz z efektem stali, doskonale sprawdzające się w tej sytuacji.

Jeśli jednak nasz salon ma być pełen przepychu, to zdecydowanie korzystniej będą wyglądać karnisze do salonu w stylu antycznym. Możemy je dodać do salonu w stylu glamour - wraz ze szklanymi zakończeniami. W przypadku pomieszczeń nawiązujących do stylu industrialnego czy rustykalnego możemy zastosować karnisze czarne (onyksowe), które świetnie spełniają funkcję minimalistycznego dodatku, nierzucającego się w oczy. Karnisze pojedyncze można również użyć w przypadku salonu, z którego mamy wyjście na taras lub ogród, co nada wnętrzu przytulności w nowoczesnym wydaniu.

Jakie karnisze do kuchni ?

Do kuchni rzadziej stosujemy karnisze podwójne - głównie ze względu na fakt, iż jest to pomieszczenie wilgotne, pełne zapachów, którymi nasiąkają zarówno firany, jak i zasłony. Karnisze do kuchni także powinny współgrać z wystrojem wnętrza. Jednym z popularnych stylów jest obecnie styl skandynawski, który stawia na jasne kolory frontów szafek kuchennych oraz ścian, a także na obecność drewna. Tworzy to bardzo przytulny klimat, który możemy podkreślić stosując równie minimalistyczne karnisze pojedyncze - onyksowe lub chromowane. Natomiast dla wielbicieli stylu wiejskiego lepszym rozwiązaniem będą karnisze do kuchni podwójne, na których można zawiesić ozdobne, kwieciste zasłonki, dopełniające domowy klimat. Wybór metalowych karniszy ma również inną zaletę - są one trwalsze od drewnianych w takim pomieszczeniu jak kuchnia, gdzie często mamy do czynienia z wilgocią.

Karnisze do firan w sypialni

Jeśli nie mamy rolet w sypialni, najlepszym rozwiązaniem będą karnisze podwójne, dzięki którym będziemy mogli zawiesić zasłony. Ich obecność zapewni przede wszystkim prywatność, która jest tak istotna w sypialni. Karnisze do firan są również kunsztownym elementem wykończenia sypialni, dlatego warto zadbać o to, aby należycie się prezentowały. To nasza prywatna strefa, stąd powinna być spójna z naszym gustem. Możemy tu poprzez zastosowanie karniszy podwójnych zawiesić długie zasłony, które będą układały się w eleganckie fałdy, co w połączeniu z lekkimi firanami da bardzo przytulny i szykowny efekt. W tym miejscu warto przypomnieć - gdy używamy grubszych, cięższych kotar, musimy zdecydować się na rurę o większym profilu, która będzie w stanie utrzymać tego typu dekorację. Ma to również znaczenie, gdy wybrany karnisz będzie miał szerokość większą niż 2 metry - wówczas najlepiej zdecydować się i na grubszą rurę, i dodatkowe wsporniki. W ten sposób cała konstrukcja będzie stabilna i nie będzie się wyginać.