Karnisze metalowe

Stylowe i funkcjonalne karnisze stanowią świetne wykończenie dla wystroju wnętrz. Mogą pełnić rolę nie rzucającego się w oczy dodatku lub wręcz przeciwnie grać pierwszoplanową rolę. Jest klika czynników które wpływają na wybór odpowiedniego karnisza między innymi kolor jego rozmiar i oczywiście zakończenie. Ponadto czy ma to być karnisz pojedynczy czy podwójny. Poniżej przedstawiamy kilka założeń w formie kroków które mogą być pomocne przy wyborze karniszy.

Jaki kolor karnisza wybrać ?

Wybór odpowiedniego koloru karnisza metalowego będzie zależeć od wyglądu i stylu pomieszczenia oraz akcesoriów które się w nim znajdują. Spójrz na kolor ścian, wyróżniające się krzesło, komodę lub meble we swoim wnętrzu.

Przedstawiamy kilka rad w zakresie doboru koloru karnisza:

  • złote odcienie: świetnie komponują się z karniszami w kolorze Antyczny Mosiądz,
  • kolorze uniwersalnym: możesz wybrać karnisze w kolorze Chrom-mat. Jest to ponadczasowa i klasyczna opcja,
  • metalowe elementy i szare akcenty: wybierz karnisze metalowe w kolorze Efektu Stali, aby dopasować je do pozostałych przedmiotów,
  • dla przestrzeni z materiałami wykończeniowymi takimi jak drewno, szkło czy metal: sprawdzą się karnisze w kolorze Onyx

Wybierz kolor dostosowany do własnych preferencji oraz swojego stylu!

Jaką grubość profilu rury karnisza metalowego wybrać ?

W zależności od potrzeb dostępne są różne grubości rur: 16 mm, 19 mm, 25 czy 28 mm, w konfiguracji karnisze pojedyncze lub podwójne. Rozmiar karnisza dopasuj do wnętrza, tego co w nim się znajduje oraz długości samej rury. Salon wyposażony w masywne meble powinien być zwieńczony solidnym karniszem. W przypadku zasłon cięższych polecamy metalowe karnisze o średnicy co najmniej 19 mm - w większości przypadków przy cięższych zasłonach instalowane są długie rury. Karnisz o grubości 16 mm jest produktem wytrzymałym, świetnie radzi sobie z różnymi wagami zasłon jednak w przypadku rozwiązań dłuższych niż 2 m polecamy rozważyć co najmniej średnicę fi 19. Gdy chcemy by karnisz nie znikł w dużych powierzchniach wśród innych akcesoriów fi 25 mm.

Jakie zakończenie karnisza wybrać ?

Cóż... To kwestia gustu, podajemy jednak kilka podpowiedzi w odniesieniu do styli:

  • styl nowoczesny: proste i geometryczne kształty,
  • styl prowansalski: niewielkie rozmiary i delikatne zdobienia,
  • styl skandynawski: minimalistyczny kształt końcówek np. końcówka zaślepka,
  • styl klasyczny: ponadczasowe rozwiązania przykładowo zakończenia w kształcie kuli,
  • styl glamour: szklane lub kryształowe zwieńczenia, aby uzyskać luksusowy styl.

z praktycznego punktu widzenia należy wziąć pod uwagę fakt, że końcówki różnią się długością więc w różnym stopniu przedłużają karnisz. Są to jednak centymetry i w przypadku dostosowania długości karnisza metalowego istnieje możliwość docięcia rury.