Kontakt
Koszyk
Szyny sufitowe aluminiowe
Idealne rozwiązanie do szybkiego zawieszenia zasłon, które dzięki niewielkim rozmiarom i estetycznemu wykonaniu świetnie prezentują się zarówno we wnętrzach z nowoczesnym, jak i klasycznym akcentem. Aluminiowe szyny sufitowe dostępne są z różną liczbą torów przystosowanych do użycia żabek lub agrafek, które płynnie przesuwają się wzdłuż całej długości szyn zasłonowych.
Szyny sufitowe aluminiowe standardowo dostarczane są z łącznikami, zakończeniami bocznymi oraz, w zależności od rodzaju montażu, z uchwytami mocującymi. Ten system do przesuwania tkanin może być używany, jeśli zasłony są długie i ciężkie bez względu na wysokość okna.
Na co zwrócić uwagę wybierając szyny sufitowe aluminiowe?
Podczas wyboru szyn sufitowych przede wszystkim zdecyduj, jaki wygląd chcesz stworzyć oraz jak ciężkie zasłony szyny mają obsłużyć. Lekkie lub krótkie zasłony można łączyć z szynami o mniejszej średnicy, podczas gdy cięższe i dłuższe materiały wymagają większej średnicy szyny. Jeśli potrzebujesz bezszelestnego rozwiązania, rozważ szyny sufitowe z cichym przesuwem. Kilka wskazówek uwzględniając ilość torów szyny sufitowej:
- 1-torowe aluminiowe szyny sufitowe przeznaczone są do lekkich tkanin. Gdy zastosujemy dwie lub więcej szyn pojedynczych, zyskujemy możliwość uzyskania dowolnej odległości pomiędzy torami, przydatne zwłaszcza w sytuacji, kiedy chcemy uzyskać prześwit między materiałami,
- 2-torowe aluminiowe szyny sufitowe pozwalają zawiesić firanę oraz zasłonę,
- 3-torowe aluminiowe szyny sufitowe sprawdzą się, gdy potrzebujemy posiłkowego toru na dodatkową tkaninę lub w przypadku chęci zwiększenia rozstawu pomiędzy tkaninami, możemy pozostawić środkowy bieg pusty.
Cechy użytkowe aluminiowych szyn sufitowych:
- brak ograniczeń suwu - szyny świetnie nadają się do pokrywania bardzo szerokich przestrzeni i dają możliwość przesuwu zasłon na całej długości szyny,
- minimalistyczny wygląd – profile szyn aluminiowych podkreślają prestiż pomieszczania, które je gości, a ślizgacze są ukryte wewnątrz profilu, co sprawia, że całość nabiera czystego i nowoczesnego wyglądu. W przeciwieństwie do kółek stosowanych w karniszach, żabki lub agrafki stosowane w szynach są mniej widoczne,
- łatwość użytkowania - oprócz poprawy stylizacji wizualnej wnętrza, sufitowe szyny aluminiowe są również dobrym wyborem pod względem funkcjonalnym. Operowanie zasłonami na całej długości szyny jest wygodne dzięki zastosowanym ślizgaczom, zdjęcie zasłon do czyszczenia czy ich zawieszenie również jest wygodne,
- łatwość montażu i wytrzymałość - szyny instalowane są do sufitu przy użyciu kołków montażowych, estetyka wykonania oraz niewielki rozmiar sprawiają, że szyny aluminiowe są doskonałym kandydatem podczas aranżacji wnętrz,
- szyny sufitowe dwutorowe lub więcej pozwalają na dowolną konfigurację tkanin, przez co idealnie nadają się do blokowania światła,
- dodanie dodatkowego toru może odbyć się poprzez instalację dodatkowej szyny,
Jakiej długości szyny sufitowe wybrać?
Najważniejszym wymiarem, na który musimy zwrócić uwagę, gdy wybieramy szyny do firan, jest oczywiście szerokość okien. Najczęściej długość wybranej szyny powinna być nieco większa od wymiaru okna. Możemy jednak wybrać inny rozmiar. Szyny sufitowe, które będą montowane nad oknem zajmującym większą szerokość ściany, powinny mieć taką długość, aby objąć całą ścianę. Warto jednak zostawić kilka centymetrów wolnego miejsca z obu stron, aby umożliwić sobie np. wymianę żabek. W przypadku okien, które zajmują tylko część szerokości ściany, szyny do firan nie powinny być szersze niż 10 cm od krawędzi okna. Wyjątek możemy uczynić dla szyn dwutorowych, gdy chcemy np. wolną ścianę zakryć gustowną zasłoną.
W jakiej odległości od ściany montuje się szyny do zasłon? Tak naprawdę nie ma to jednej odpowiedzi - odległość dobieramy do długości tkanin, które będziemy wieszać. Jeśli chcemy używać firanek do podłogi, to szyna powinna być na tyle oddalona od ściany, aby firanka mogła swobodnie opaść - bez załamywania się na kaloryferze czy parapecie. Gdy jednak używamy krótszych firanek, to szynę można zamontować nieco bliżej ściany.
Szyny sufitowe dwutorowe czy trzytorowe?
Nowoczesne szyny do firan są w stanie utrzymać zarówno lekkie, jak i znacznie cięższe tkaniny. Dotyczy to w szczególności szyn sufitowych trzytorowych oraz dwutorowych. W przypadku tych pierwszych mówimy o dość ekstrawaganckim, ale bardzo ciekawym rozwiązaniu. Stosując szyny sufitowe trzytorowe, możemy dodać głębi w pomieszczeniu lub zagęścić firany i nadać zwiewności oraz lekkości całemu pomieszczeniu. Szyna sufitowa 2-torowa to już klasyk - z jej pomocą i z gustownymi tkaninami łatwo stworzymy zarówno przytulne, jak i nowoczesne lub minimalistyczne wnętrze.
Jak dobrać szyny sufitowe do sypialni, salonu czy kuchni?
Każde pomieszczenie w naszym domu lub mieszkaniu zasługuje na najlepsze materiały wykończeniowe oraz dodatki. Liczbę torów szyny sufitowej powinniśmy dobierać do funkcji pomieszczeń - nie wszędzie potrzebujemy zasłon czy dodatkowych elementów dekoracyjnych. Jeśli nasze pomieszczenie jest nasłonecznione w ciągu dnia, tzn. jego okna są zwrócone na południe, to lepszym rozwiązaniem będą szyny sufitowe dwutorowe. Dzięki temu zawiesimy na nich grubsze tkaniny, które zagwarantują nam prywatność oraz ograniczą dostęp słońca do pomieszczenia. To szczególnie korzystne rozwiązanie w sypialni czy w pokoju dziennym, w którym zbyt ostre słońce może nas po prostu razić. Kolor szyny do firan może być intrygującym dodatkiem podkreślającym charakter pomieszczenia. W Manufakturze Rzeczy znajdują się szyny czarne, chromowane oraz białe.
Poza tym szyny sufitowe doskonale sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach, bez względu na ich funkcję. Jeśli mamy niewielką kuchnię lub pokój gościnny, w których np. są zamontowane rolety lub okna są skierowane na północ, możemy postawić na szyny sufitowe jednotorowe. Karnisz w takim miejscu mógłby być zbyt przytłaczający, natomiast szyna sufitowa aluminiowa nie będzie się rzucać w oczy i jednocześnie zagwarantuje nowoczesne wykończenie wnętrza. Ponadto szyna do zasłon sprawdzi się także w domowym biurze, w którym dominuje minimalizm.